روش های Backup گیری از VM و ابزارهای پشتیبان گیری ESX

ابزارهای Backup گیری از VMware

منظور از Backup گیری از VMware این است که شما داده های موجود در ماشین مجازی یا VM خود را در محیطی خارج از محیط خود VMware نگهداری کنید تا در صورت بروز مشکل ، داده های شما از بین نرود. Backup گیری از VMware یا بهتر بگوییم Backup گیری از محیط های مجازی و سرورهای مجازی امروزه یک مشکل معمول برای مدیران سیستم به حساب می آید.Backup گیری از VMware می تواند به روش های سنتی و قدیمی که از سیستم عامل یا نرم افزارهای موجود در آن Backup گرفته می شود انجام شود و یا اینکه به روش های نوین و با استفاده از ابزارهایی که ویژه اینکار تهیه شده اند انجام شود . ملاک استفاده از هرگونه ابزار Backup گیری این است که ، ابزار بایستی بتواند با کمترین Downtime ممکن برای سیستم از VM ها Backup بگیرد ، ابزار بایستی بتواند بصورت Incremental از VM ها Backup بگیرد ، ابزار بایستی مسئله حجم داده های ذخیره شده را تعیین کن و بتواند از فضا حداکثر استفاده را ببرد و فضای بیهوده را اشغال نکند.

مدیران شبکه بایستی به خاطر داشته باشند که Backup گیری از ماشین های مجازی دقیقا به همان منظوری انجام می شود که Backup گیری از سیستم های فیزیکی انجام می شود ، یعنی اینکه اینکار باعث عدم از بین رفتن اطلاعات در هنگام بروز مشکلات سخت افزاری و نرم افزاری و از طرفی کاهش Downtime سیستم و بهبود Disaster Recovery خواهد شد. این مشکلات ممکن است هر لحظه به خاطر سهل انگاری یا اشتباه یک مدیر سیستم و یا رفتن برق در شبکه شما رخ دهد.
 
برخی از ابزارهای Backup گیری از VM ها به گونه ای هستند که در هنگام تهیه Backup بایستی VM یا خاموش باشد و یا اینکه در حال کار نباشد ، این نرم افزارها باعث بالا رفتن Downtime این سرورها می شوند زیرا با زمانبندی شدن هر گونه Backup از VM سرور توانایی ارائه سرویس به کاربران را نخواهد داشت ، تا زمانیکه فرآیند Backup گیری کامل شود. اینگونه ابزارها در محیط هایی که نیاز به Availability یا دسترسی پذیری بالا هستند غیر قابل پیاده سازی هستند . ابزارهایی مثل VMware Data Recovery یا VDR می توانند با کمترین Downtime ممکن از VM ها Backup تهیه کنند. این ابزار توسط خود شرکت VMware تولید شده است. اما زمانیکه شما به یک ساختار Backup گیری Image Based نیاز دارید ، بهتری راهکار استفاده از ابزارهای جانبی برای گرفتن Backup است ، بهترین ابزارهای Backup گیری فعلی که در دنیا برای VM ها وجود دارد و شما می توانید با اطمینان از آنها استفاده کنید به شرح زیر می باشند :

  1. Castle Backup
  2. Veeam Backup and Replication
  3. Symantec NetBackup
  4. IBM Tivoli Storage Manager
  5. Quest vRanger
  6. PHD Virtual Backup for VMware
  7. Zerto
Castle Backup نرم افزار کم حجم و قدرتمندی است که توسط شرکت قلعه فناوران به صورت بومی تهیه شده و به شما امکان می دهد تا از اطلاعات مهم سیستم در ساعت های مشخص عملیات پشتیبان تهیه یا بازگردان نمایید.

نرم افزار Castle Backup می تواند با کمترین Downtime ممکن از VM ها Backup تهیه کند برای این منظور از جدیدترین ابزارهای شرکت VMware که برای پشتیبان گیری تهیه نموده استفاده شده است.  
این نرم افزار با استفاده از شیوه تهیه پشتیبان که شرکت VMware پیشنهاد داده پیروی کرده و در حالت روشن از ماشین مجازی پشتیبان تهیه می کند.  
یکی از ویژگیهای اصلی این نرم افزار نسبت به نرم افزارهای معرفی شده بالا حجم بسیار پایین آن می باشد که مدیران شبکه قادر به دانلود دموی محصول این شرکت بوده و عملیات تهیه پشتیبان را هم از نظر زمانی و هم از نظر حجم پشتیبان تهیه شده مقایسه نمایند.  
در این نرم افزار فقط به مساله اصلی تهیه پشتیبان و بازگردانی پرداخته شده و از امکانات پیشرفته که در خود نرم افزار VMware موجود می باشد صرفنظر شده است.